יום שני, 29 בנובמבר 2010

מבחן אמי״ר - יותר קל ממה שחשבתם


מבחן אמיר הוא מבחן שנכתב על ידי המרכז הארצי לבחינות והערכה.  כמו כל הדברים בצבא, גם מבחן אמיר מורכב משלושה פרקים (כן, אני יודע שזה כבר לא קשור לצבא, אבל אין לי ספק שאם תבדקו היטב תגלו שהאחראי במרכז הארצי לבחינות והערכה על מבחן אמי"ר היה איזה פריק הדרכה טובה בצבא או משהו כזה). כמה מפתיע שגם כל אחד מפרקי האנגלית שבתוך מבחן אמיר מחולקים גם הם לשלושה חלקים - השלמת משפטים, ניסוח מחדש והבנת הנקרא.

כמו כל הדברים בצבא, גם המאמר הזה מחולק לשלושה חלקים. החלק הראשון - ההקדמה המטופשת, הרי היא הפסקה הקודמת ושורות אלו ממש, החלק השני - גוף המאמר, מיד יתחיל והחלק השלישי - הסיכום, יופיע בסוף המאמר (כמה מפתיע).

אז הגענו לחלק השני...
לא מעט סטודנטים (אלפים, למען האמת), משתתפים כל שנה בקורסי אנגלית מייגעים במהלך התואר. קורס מתקדמים, בינוניים, מתחילים, בסיסית, לא משנה איך קוראים להם, הם עדיין מעיקים. הבעיה, כמו שאני רואה אותה, נעוצה בעובדה שרוב הסטודנטים כלל לא מודעים לאפשרות לדלג על הקורסים האלה. כלומר, אולי חלקם שמע ככה במעורפל על מבחן אמיר, אבל רובם לא באמת נכנסו לעומק כדי להבין מה זה המבחן הזה ואיך הוא יכול לעזור להם. וחבל, בעצם, כי מבחן אמיר זו אחת המתנות היותר גדולות שסטודנט יכול לקבל. זה קצת כמו מבחן פטור, אבל יותר טוב. במבחן פטור, אם אתה מקבל ציון מסוים ומעלה אתה יכול להיות פטור מקורס מסוים (וגם כאן, בציון אמי"ר מסוים - 234 ומעלה, אתם פטורים מקורסי אנגלית), אבל מה שמייחד את מבחן אמיר הוא שגם אם לא קבלתם את הציון הנדרש, גם כל ציון אחר פוטר אתכם מקורסים באנגלית.
הציון שמקבלים במבחן אמיר קובע את רמת האנגלית שלכם, וככל שתקבלו ציון יותר גבוה כך תקבלו פטור מיותר קורסים באנגלית. לכן, כמעט תמיד שווה לעשות מבחן אמי"ר או מבחן אמיר"ם (שזה בדיוק כמו מבחן אמיר, רק על מחשב (מבחן אמיר"ם = מבחן אמיר ממוחשב).

אם אתם נמצאים ברמה מסוימת של אנגלית, מספיק ללמוד קצת (בערך חודש ככה, בקטנה) ואתם יכולים בקלות לקפוץ רמה או שתיים. מי שממש רוצה להשקיע יכול ללמוד קצת יותר ברצינות, ואפשר לדלג אפילו 3 רמות, ובחלק גדול מהמקרים לקבל פטור מלא מהקורסים באנגלית!
בעצם, כמעט ואין מה להפסיד - תלמדו קצת, תגשו אל מבחן אמיר, ושיהיה בהצלחה. אם הצלחתם, תוכלו לחסוך מעצמכם עשרות שעות של קורסים באנגלית, של עבודות מעיקות, של נוכחות חובה ושל מבחן בסוף הסמסטר. וזה עוד לפני שציינו את העניין הכלכלי - הקורסים באנגלית עולים בסביבות 1,500-1,800 כל קורס!
במקרה הכי גרוע לא תשפרו אפילו רמה אחת, וזה כל כך נדיר וקורה רק אצל מי שבאמת זרק ולא למד בכלל. מספיק לעבור קצת על המילון ולקרוא ואתם קופצים רמה - אז למה לא לגשת?

לסיכום (כן כן, הגענו לחלק השלישי), מבחן אמיר יכול לחסוך לכם המון זמן והצקות, וגם לא מעט כסף. ומה שהכי מגניב זה שהוא הרבה יותר קל מהקורסים באנגלית שצריך לקחת, וכמעט כל אחד יכול להצליח בו בלי להשקיע את הנשמה. הבעיה היא, כמו שכתבתי בהתחלה, שאתם פשוט לא מודעים לזה. אתם זורמים עם כולם ועושים עוד קורס באנגלית, ועוד אחד, בלי לדעת שמעבר לפינה יש לכם "קיצור דרך" משמעותי שהוא הרבה פחות קשה ממה שחשבתם, אם חשבתם.

2 comments:

  1. בתור סטודנט ניגשתי בהתחלה למבחן ללא קורס אמיר ואני מוכרח לציין שזה היה קשה מאוד, לאחר מכן קיבלתי המלצה על קורס אמיר של בית הספר האמריקאי והפנו אותי לאתר -
    מבחן אמיר ולאחר הקורס באמת עברתי בהצלחה וקיבלתי פטור! קורס זה דבר חשוב מאוד

    השבמחק
  2. שלום, רציתי המלצות לפני המבחן ?

    השבמחק